E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir? Nasıl Yapılır? - VaryantSoft

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir? Nasıl Yapılır?

Firmaların, potansiyel müşterilerine bilgilendirme, tanıtım, kampanya mesajlarını elektronik posta yoluyla göndermesine e-mail marketing ismi verilir. Hedef kitleyi, o ürün veya hizmeti almak için motive etmek üzerine kullanılan bu yol en sık tercih edilen dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Firmalar e-mail marketing sayesinde potansiyel ve mevcut müşterilerine hızlı şekilde ulaşabilir, web sitelerinin trafiğini ve satışlarını artırabilir. E-mail marketing denilince akıllara en sık gelen sorulardan biri ‘e-mail marketing neden önemli’ sorusu olmaktadır. ‘E-mail marketing neden önemli’ sorusunun pek çok yanıtı vardır. Öncelikle birçok müşteri, neredeyse her gün e-postalarını kontrol etmektedir. Sizin müşterilerinize gönderdiğiniz maillerin okunma oranı %100 olmasa da, birçoğu tarafından okunacağını söylemek mümkündür. Bu nedenle hedef kitlenize e-mail marketing yöntemiyle ulaşmak, onlar tarafından görünür olmanın en akıllıca yollarından biridir.

Öte yandan, e-mail marketing diğer yöntemlere kıyasla daha az maliyetli bir pazarlama yöntemidir. Sosyal medya da dahil olmak üzere diğer tüm pazarlama yöntemleri, e-mail marketing yöntemine göre daha masraflıdır.

E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

Pazarlama yaparken e-mail marketing yöntemini kullanmak isteyen firmalar için e-mail marketing yaparken izlenmesi gereken adımları listeledik.

  • Öncelikle göndereceğiniz mesajın içeriğini belirlemelisiniz. Mesajınızı, kullandığınız görseller ve metin ile birlikte, markanızı en iyi anlatan şekilde, hedef kitlenize ulaştırmalısınız.
  • Hedef kitlenizi yani mesajı göndereceğiniz kişileri doğru biçimde seçmelisiniz. Eğer hedef kitlenizi doğru seçmezseniz, mesaj gönderdiğiniz kişilerden negatif dönüşler alabilirsiniz. Bu durum markanız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.  
  • Konu başlığı seçiminiz kısa, öz ve abartıdan uzak olmalıdır. Oluşturduğunuz bülten, doğru bilgiler içermeli, mesajda yanıltıcı sözcüklere yer verilmemelidir.
  • Oluşturduğunuz bültenin içeriği ile içeriğin müşteriyi yönlendirdiği link birbiriyle örtüşmelidir.
  • Potansiyel müşterilerinize gönderdiğiniz e-postaların mobil cihazlara uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Günümüzde e-postaların mobil cihazlar üzerinden okunma oranı git gide arttığı için, e-postalarınızın mobil cihazlarda açılabiliyor olması büyük önem arz ediyor.
  • Müşterilerinize gönderdiğiniz e-postalarda devamlı kampanya ve indirim gibi kelimeler içeren sloganları kullanmanız, markanızın başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Alışveriş motivasyonunu artırmaya yönelik ancak müşteride satın alma baskısı oluşturan bu tarz e-postalar, müşterilerinizin sıkılmasına yol açarak, sizden gelen mesajları okumamalarına neden olacaktır. Bu sebeple müşterilerinize sürekli kampanyalar hakkında e-posta göndermek yerine, e-postalarınızda ürünler hakkında bilgi içeren metinler kullanırsanız markanızı başarıya ulaştırabilirsiniz.