Sermayesiz e-ticaret yapılır mı? - VaryantSoft

Sermayesiz e-ticaret yapılır mı?

Gelişen teknoloji ile birlikte geleneksel ticaret yöntemleri yerini e-ticarete bıraktı. Girişimcilerin en çok tercih ettiği sektörlerden biri olan e-ticaret, markaların dijital ortamdaki varlığının öneminin günden güne arttığı bu dönemde, hem daha kolay hem daha karlı bir ticaret modeli olarak karşımıza çıkıyor. Girişimciler bu sektöre adım atmadan önce, ‘sermayesiz e-ticaret olur mu, e-ticaret için sermaye gerekli mi’ gibi soruların yanıtını arıyor. Peki sermayesiz e-ticaret yapılır mı?

Girişimciler e-ticaret sektörüne girmeden önce sermayesiz e-ticaret yapamayacaklarını bilmelidir. E-ticaret sektörüne girebilmek için az miktarda da olsa bir sermaye gereklidir. Çünkü ticaret sektörü ister geleneksel ister dijital olsun, gelirlerin olduğu gibi giderlerin de olduğu bir sektördür. Az ya da çok harcama yapmadan e-ticaret sektörüne girilmesi mümkün değildir. Bu noktada girişimcilerin, ‘az sermaye ile e-ticaret nasıl yapılır’ sorusuna yanıt bulmaları gerekir.

Sermayesiz e-ticaret yapmak isteyenler belirli iş modelleri üzerinden az sermaye ile e-ticarete giriş yapabilirler. İşte düşük sermaye ile yürütülebilecek iş modelleri:

Dropshipping (stoksuz satış) yöntemi ile satış yapabilirsiniz

Stok yapmanızı gerektirmeden satış yapabileceğiniz bir yöntem olan dropshipping, düşük maliyetle yüksek kar elde etmenizi sağlar. Dropshipping yöntemi ile satış yaparak, ürünleri stoklamadan, müşterilerinizden gelen siparişleri tedarikçinize yönlendirerek, müşterileriniz ve tedarikçiniz arasında köprü oluşturabilirsiniz. Böylece depo ve depo elemanı masrafınız olmadan, maliyetinizi düşük tutarak, kar oranınızı artırabilirsiniz.

Dropshipping yöntemi ile satış yapmanın bir diğer avantajı ise, tüketiciye farklı ürünler sunabilmenizdir. Birden fazla tedarikçiyle anlaşma sağlayarak, tüketicinin çeşit çeşit ürünlerle buluşmasına aracı olabilir, müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Tüm bunların yanında dropshipping yöntemiyle satış yapmadan önce tedarikçilerinizi çok iyi seçmeniz gerekir. Müşterilerinizden sipariş aldıktan sonraki tüm süreçle tedarikçiniz ilgileneceği için, kötü bir tedarikçi ile anlaşmanız satışlarınızı ve markanızın itibarını etkileyecektir.

El yapımı ürünler satabilirsiniz

El işi ile ilgili bir hobiniz varsa bunu fırsata dönüştürebilirsiniz. Az miktarda bir sermaye ile, yapmaktan hoşlandığınız işlerinizi satarak siz de e-ticaret sektörüne giriş yapabilirsiniz. Bu noktada öncelikle ne üretmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Üretmekten keyif aldığınız ve satmak istediğiniz ürünü belirledikten sonra bir pazar araştırması yaparak, rakiplerinizin üretimlerini incelemelisiniz. Bir sonraki adım, rakiplerinizden farklı yönlerinizi belirleyerek, bu yönlerinizi ortaya çıkarmak olmalıdır.

İkinci el ürünlerin satışını yapabilirsiniz

İkinci el ürün satışı son dönemlerde popüler hale gelen bir iş modelidir. Genellikle sermayesiz e-ticaret yapmak isteyenlerin uyguladığı bu yöntem, hızlı ve maliyetsiz bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci el ürün satışına mobilya, kıyafet, telefon gibi kategorilerdeki ürünlerin satışı ile başlayabilirsiniz. İkinci el ürünlerinizi satmak istiyorsanız, düşük bir sermaye oluşturduğunuz e-ticaret sitenizi ya da ikinci el ürün satışı için oluşturulmuş platformları kullanabilirsiniz.

VaryantSoft tek tıkla hizmetinizde!

Tüm satış yerlerinizi VaryantSoft’un yeni nesil özellikleri ile tek ekrandan kolay ve hızlı şekilde yönetebilirsiniz. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için bize [email protected] adresinden ya da +90 (232) 504 57 35 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.varyantsoft.com adresi üzerinden 7/24 canlı destek ekibimize yazabilirsiniz.