Google Adwords nedir? Google Adwords ve Google Ads arasında fark var mı? - VaryantSoft

Google Adwords nedir? Google Adwords ve Google Ads arasında fark var mı?

Ticaretin yönünü dijital dünyaya çevirmesi ile beraber, ticarette reklamcılık anlayışı da değişmeye başladı. Geleneksel ticaretin yerini e-ticaretin alması, yeni reklamcılık türlerinin var olmasına olanak sağladı. Bununla birlikte dünyada en çok kullanılan arama motoru olarak bilinen Google, internet reklamcılığı konusunda da ismini ön plana çıkarmayı başarmıştır. Google Adwords, internet üzerinden tanıtımını yapmak isteyen firmaların başarısında önemli rol oynamaktadır. Peki Google Adwords nedir?


Kullanıcıların Google’ı kullanarak ulaşabildiği yerlere reklam vermenize olanak sağlayan reklamcılık hizmetine Google Adwords ismi verilir. Google Adwords e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir reklamcılık hizmetidir. Diğer arama motorları da bu tarz reklamcılık hizmetleri verseler de Google’ın dünyadaki bilinirliği ve kullanımı çok yüksek olduğu için, Google Adwords diğer reklamcılık hizmetlerinden öne çıkmaktadır. Peki sıkça adını duyduğumuz Google Ads ile Google Adwords arasındaki fark nedir?


Google Adwords ve Google Ads (AdSense) birbiriyle sıkça karıştırılan iki kavramdır. Bu iki kavram arasında 3 temel fark vardır. Bunlardan birincisi, yarar sağladıkları kullanıcılardır. Google Adwords, reklamverenler için fayda sağlarken Ads, yayıncılar ya da web sitesi sahipleri için fayda sağlar. Adwords ile firmalar, Google ağında reklam verebilir. Ads ile yayıncılar web sitelerinde Adwords yerleşimleri için alan bulabilir. Adwords ile Ads beraber çalışan reklam hizmetleridir.


Google Adwords ve Google Ads arasındaki bir diğer fark ise, firmalar Adwords için Google’a ücret öderken, web sitesi sahiplerinin Ads’den ödeme alamalarıdır. Ads, Google üzerinden reklam için alan satmayı amaçlar. Firmaların reklam verebilmesi için ise Adwords kullanılır.


Google Adwords ve Google Ads’in kullanım süreçleri de birbirinden farklıdır. İkisi için farklı hesaplar açmanız gerekir.


Google Adwords’e nasıl kaydolunur?


Google Adwords’e kaydolmak için öncelikle bir Google hesabı açmalısınız. Daha sonra e-mail adresiniz ve şifreniz ile hesabınıza girdikten sonra gerekli ayarları yapın. Tüm bunların ardından reklamlarınız artık Google’ın reklam ağında yer bulabilir.


Google Adsense’e nasıl kaydolunur?


Google Ads’e kaydolabilmek için web sitenizin URL’si, hesap tipiniz, isminiz, adresiniz, telefon numaranız gerekmektedir. Bu bilgilerle Google Ads’e kaydolduktan sonra metin, fotoğraf veya video gibi reklam türlerinden hangisinin web sitenizde yer almasını istediğinizi seçmelisiniz. Bu aşamaları geçtikten sonra web sitenizdeki reklamların görünmesini istediğiniz alanları seçebilirsiniz.

VaryantSoft tek tıkla hizmetinizde!


Tüm satış yerlerinizi VaryantSoft’un yeni nesil özellikleri ile tek ekrandan kolay ve hızlı şekilde yönetebilirsiniz. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için bize [email protected] adresinden ya da +90 (232) 504 57 35 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.varyantsoft.com adresi üzerinden 7/24 canlı destek ekibimize yazabilirsiniz.