E-ticarette kampanya dönemleri nasıl değerlendirilir? - VaryantSoft

E-ticarette kampanya dönemleri nasıl değerlendirilir?

E-ticaret girişimcileri için kampanya dönemlerini doğru değerlendirmek çok önemlidir. Firmalar bu kampanya dönemlerine önceden hazırlanarak, satışlarını artırmaya çalışırlar. Hedefi her zaman daha çok satış yaparak cirosunu artırmak olan firmalar, Black Friday, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, Yılbaşı, 14 Şubat Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde tüketicinin ilgisini çekecek kampanyalar yaparlar. E-ticaret sektörüne adım atan girişimciler, özellikle Black Friday kampanyalarının duyulmaya başladığı bu dönemde ‘e-ticarette kampanya dönemleri nasıl değerlendirilir, kampanya dönemlerine nasıl hazırlanılır‘ gibi soruların yanıtını merak etmeye başladı. Peki e-ticarette kampanya hazırlığı nasıl yapılmalı?

Kampanyanızı planlayın

Marka tanınırlığının arttığı, ürün tanıtımı yapma fırsatının yükseldiği, stoklarda birikmiş ürünlerin satışının sağlandığı kampanya dönemlerini iyi değerlendirmek istiyorsanız öncelikle bir kampanya stratejisi belirlemelisiniz. Müşteri merkezli bir kampanya stratejisi sizi rakip firmalardan bir adım öne taşıyacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kampanyanızın, rakiplerinizin kampanyalarından farklı ve daha yaratıcı olmasını sağlamaktır.

Kampanyanızın kime hitap edeceğini belirleyin

Kampanyanızın kime hitap edeceğini belirlemeniz de çok önemlidir. Kampanyanızın hedefinin kim olduğunu önceden belirlerseniz, potansiyel müşterilerinizin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Kampanyanızın tanıtımını yapın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra kampanyanızı duyurmalısınız. Kampanyanızın reklamını iyi yapmanız, kampanya yönetimindeki en önemli noktalardan biridir. Eğer kampanyanız istenen hedef kitleye, istenen ölçüde ulaşmazsa kampanyanız ile yüksek miktarda kar sağlayıp, müşteri kazanamazsınız.

Kaliteli görseller ve metinler kullanın

Tanıtım aşamasında kullanılan görseller ve metinler de bu noktada çok önemlidir. Kullandığınız görsel ögeler kaliteli ve ilgi çekici olmalıdır. Bunun yanı sıra kampanyanız için oluşturduğunuz slogan da kampanya dönemindeki satışlarınıza doğrudan etki eder. Kullandığınız slogan kampanyanızın duyulmasında ve yayılmasında oldukça etkilidir. Kampanyanızın tanıtımı sürecinde bir diğer önemli nokta ise kampanya detaylarını anlatacağınız metindir. Bu metnin de müşterilerin anlayacağı şekilde açık ve kaliteli olması, kampanyanızın insanları etkilemesini sağlayacaktır.

Ücretsiz gönderim sağlayın

Kampanya dönemlerinde müşterilere ücretsiz kargo seçeneği sunmanız, müşterilerin alışveriş motivasyonunu artıracaktır. Müşteri ücretsiz kargo seçeneğini gördüğünde, psikolojik olarak etkilenecek, sitenizden daha çok alışveriş yapmak isteyecektir. Birçok firmanın özel günlerde kullandığı bu yöntem, kampanya dönemlerinde kar oranınızı yükseltmenizi sağlayacaktır.

E-ticaret firmaları için kampanya günleri hangileri?

Black Friday, 1 Ocak Yılbaşı, 14 Şubat Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, Öğretmenler Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı gibi günler kampanyalar için en uygun tarihlerdir. Bu tarihlerde firmaların yaptığı kampanyalar hem markaların bilinirliğini artırır hem de firmalara müşteri kazandırır.